5. prosinec
Půda je pro lidskou existenci naprosto klíčová, je však ohrožena naším přístupem. Toho si bylo vědomo i Valné shromáždění Organizace spojených národů, když v prosinci roku 2013 přijalo usnesení, že od roku 2014 bude 5. prosinec Světovým dnem půdy, každoročně s různými prioritními tématy.
U příležitosti Mezinárodního dne půdy bychom si měli uvědomit význam půdy, která je všude okolo nás, zamyslet se nad jejím významem a nepřehlížet ji.
Existuje hned několik důvodů, proč bychom si něco tak běžného, jako je hlína pod našima nohama, měli připomenout.
Třeba to, že bez zdravé půdy bychom neměli žádné jídlo.
Více než 90 % naší potravy roste z půdy.
Dvě třetiny světových živočišných druhů v ní žije.
Půda také filtruje dešťovou vodu a vytváří z ní pitnou a po oceánech je největším rezervoárem uhlíku na naší planetě.
Přestože je pro nás jako lidstvo zdravá půda naprosto klíčová, pomalu ale jistě se stává vzácností.
Každý rok se na celém světě znehodnotí přibližně 10 milionů hektarů orné půdy, což odpovídá velikosti Jižní Korei.
V dnešní době půda navíc obsahuje podstatně méně humusu a živin, než před 25 lety, nebo už vůbec není vhodná pro pěstování plodin. Důvodem je odlesňování, vypalování, změny klimatu a intenzivní zemědělství.
Přitom je to právě humus, který je nejúrodnější částí půdy.
Humus tvoří odumřelé organické látky živočišného a rostlinného původu, a to včetně spadaného listí nebo jehličí. Díky této různorodosti obsahuje důležité živiny a minerály, které jsou podstatné pro správný růst rostlin i vývoj půdních organismů. Klasická orná půda by měla obsahovat 1 až 4 % humusu, takzvaná černozem, která je na něho obzvlášť bohatá, až 12 %. Ať už hospodaříte na svých vlastních polích, nebo malých zahrádkách, nezapomínejte, že bez humusu nebude vaše úroda nikdy tak bohatá.
Zdroj: https://www.weleda.cz/den-pudy