Tak nazvali pořadatelé ze SPŠ v Ostrově projekt, který funguje již několik let. Ten minulý školní, ovlivněný kovidem, nevyšel, a tak se v září 2021 rozjel pro žáky devátého ročníku přihlášených škol. I naše škola J. A. Komenského v Chodově patří mezi ty, které se pravidelně projektu zúčastňuje.
Deset žáků ze dvou paralelních tříd a dva náhradníci se nepravidelně ve středu setkávali na SPŠ v Ostrově, kam nás vždy odvezl speciální autobus. Celkem se uskutečnilo šest setkání, kde se žáci vystřídali na šesti různých pracovištích. Konkrétně se jednalo o tato pracoviště, kde byla popsaná aktivita: Autotronika – sestavení funkčního modelu auta, 3D tisk – namodelování jednoduché 3D klíčenky a vytištění si jí, Elektrotechnika – rozblikání led diody různých barev, Informatika – naprogramování kompasu s microbitem, Robotika – vygravírování si svého oblíbeného nápisu nebo obrázku + ukázka obsluhy robotického ramene, Strojírenství – vymodelování a vyfrézování si svého přívěšku, nebo podložky pod hrnek.
Popis je samozřejmě jen stručnou anotací toho co se žáci na jednotlivých stanovištích naučí, nebo s čím se alespoň seznámí. Pro každého žáka je různé stanoviště vnímáno jinak, ale na žádném z nich se rozhodně nenudili a vždy si něco odnesli. A to často i fyzicky. Vygravírovali si do dřevěné překližky desky na vlastní zápisník, naprogramovali si mikrobit, který si odnesli domů a mohou si jej libovolně programovat dál dle vlastní fantazie. Pomocí nepájivého spoje si vyzkoušeli osazení elektronickými součástkami a rozblikali jednoduchý klopný obvod. Nepájivé pole i součástky si mohli odnést také domů. Pro školu sestavili dva modely aut na dálkové ovládání.
Žáci, kteří se zúčastnili alespoň tří setkání z šesti, si vysloužili titul „Bakalář Junior“. Ti, co absolvovali nejméně pět setkání, odcházeli s titulem „Inženýr Junior“. Krásný diplom v deskách spolu s přiloženou masivní kovovou medailí žákům po skončení projektu předával přímo ředitel SPŠ v Ostrově. Tito žáci navíc získávají jistou výhodou, pokud chtějí na SPŠ v Ostrově studovat: K přihlášce stačilo přiložit kopii diplomu s titulem a tito žáci získali plusové body, které jim pomohou u přijímacích zkoušek.
Myslím, že projekt je velmi povedený a oblíbený. Rozhodně se jedná o aktivitu, která u žáků rozšiřuje povědomí o strojírenských a elektrotechnických oborech, poutavou formou je seznamuje s náplní a dobře funguje jako pomoc při výběru dalšího vzdělávání. Tento projekt dále pokračuje a jsme rádi, že ze současných osmých ročníků byl zájem o projekt asi čtyřikrát vyšší, než jsme mohli nabrat. I proto se SPŠO rozhodla tento projekt v mírně změněné podobě nabídnout i pro veřejnost.
Děkujeme tedy SPŠ v Ostrově za realizaci tohoto projektu i možnost se ho zúčastnit. Ale hlavně je príma, že projekt dál pokračuje a již se další žáci, tentokrát opravdu z osmé třídy mohli zapojit do pokračování v letošním roce. Máme tedy deset dalších žáků, kteří již absolvovali dvě stanoviště v Ostrově. Letos je čekají ještě dvě pracoviště a poslední dvě navštíví na začátku příštího školního roku, kdy projekt bude pokračovat.
Pro velký zájem SPŠ však ještě vyhlásila aktivitu pro veřejnost. Přihlásit se mohli žáci ze 4. až 9. ročníků všech škol. Podmínkou však bylo, že je budou vozit rodiče přímo do školy. Tato výuka probíhá také přibližně 1 až 2 krát v měsíci a to v sobotu. Z naší školy se přihlásil a o získání titulu Inženýra Juniora se pokusí Honza Gregor z 8. A. Držíme palce.